menu
Bayer Group

Alergická nádcha

Nádcha (rinitída) sa delí na infekčnú, nádchu nealergického pôvodu a nádchu alergickú. Príčinou alergickej nádchy (alergickej rinitídy), ktorá odhadom postihuje okolo 20–25 % populácie3, je precitlivenosť na niektoré z alergénov. Jej príznaky spôsobuje kontakt alergénu so sliznicou nosa, očných spojiviek alebo nosohltanu, nasledovaný rozvojom alergického zápalu. Alergická nádcha môže byť vyvolaná alergénmi pochádzajúcimi z vnútorného aj vonkajšieho prostredia.

Ak je spôsobená peľmi, označuje sa niekedy nesprávne ako „senná nádcha“ a objavuje sa predovšetkým vo vegetačnom období daných rastlín, v takzvanej peľovej sezóne. Tá u nás trvá od skorej jari do neskorej jesene (väčšinou od februára či marca až do októbra) a v posledných desaťročiach sa neustále predlžuje.

Je dokázané, že alergická nádcha negatívne ovplyvňuje kvalitu života. Mnoho ľudí s týmto ochorením sa sťažuje na problémy so zaspávaním, nočné prebúdzanie a nedostatočný spánok. Ďalšie uvádzajú, že u nich alergická nádcha ovplyvňuje denné aktivity alebo výkon v škole či v práci. Nemálo pacientov sa cíti unavene alebo dokonca podráždene.

Príznaky alergickej nádchy

Skorá fáza alergickej reakcie sa rozvíja prudko, bezprostredne alebo do niekoľkých málo minút po kontakte s alergénom. Je pre ňu typické svrbenie v nose, kýchanie, vodnatý výtok z nosa nasledovaný miernym a prechodným zdurením nosovej sliznice (upchatý nos, tzv. nosová kongescia). Často sa objaví podráždenie očí, nezriedka sa vyskytuje ich svrbenie, slzenie alebo začervenanie. V ďalších hodinách nastupuje neskorá fáza alergickej reakcie, kedy sa lokálne rozvíja zápal.

Príznaky môžu byť prítomné sezónne alebo celoročne s menšími či väčšími prestávkami a v rôznej intenzite. Alergická nádcha ľahkej intenzity vám nespôsobí väčšie problémy, už stredne ťažká nádcha je však spojená s dennou únavou a poruchami spánku, pričom liečba vám umožní tieto ťažkosti zvládnuť. Pri ťažkej nádche je vaša schopnosť zvládať pracovné i mimopracovné činnosti narušená aj pri správne zvolenej liečbe.

Závažnosť príznakov a to, ako môžu ovplyvňovať naše aktivity, ukazuje nasledujúca tabuľka:3

Claritine schema

3. Upravené podľa: Seberová E. Alergická rýma. Interní medicína pro praxi 3 / 2004