Čo sú alergie?
U alergikov si imunitný systém zamení látku, ktorá je pre väčšinu ľudí obvykle neškodná (látky z peľu, pleseň, lupiny z domácich zvierat a prachové roztoče ) za niečo nebezpečné a napadne ju. Tieto obvykle neškodné látky nazývame alergény.
Čo spôsobuje príznaky alergie?
Keď sa nadýchnete alebo si pošúchate nos či oči, do vášho organizmu sa dostanú alergény a váš imunitný systém vyvolá reakciu z precitlivenosti. Aby sa telo zbavilo látky, ktorú považuje za škodlivú, dôjde v ňom k rôznym reakciám a uvoľňovaniu zápalových mediátorov ako histamín .
Keď sa histamín naviaže na receptory na ostatných bunkách vášho organizmu, prejavia sa u vás príznaky alergie ako nádcha , kýchanie, svrbenie/slzenie očí, svrbenie v nose alebo hrdle, upchatý nos a tlak v prínosových dutinách.
Ako Claritine pomáha zmierňovať príznaky alergie
Claritine je antihistaminikum , čo znamená, že zabraňuje kaskáde, ktorú vyvolali alergény.
Ako sa diagnostikujú alergie?
Niekedy je ľahké zistiť, na čo ste zrejme alergickí. Kýchate zakaždým, keď vojdete do prašného podkrovia? Alebo sa vaše príznaky prejavujú každý rok počas sezóny ambrózie?
Ak si však nie ste istí, čo vaše príznaky spôsobuje, môžete navštíviť alergológa, ktorý vám pomôže zistiť, na čo ste alergickí – aby ste vedeli, ktorým spúšťačom sa máte vyhýbať. Počas vyšetrenia lekár môže:
- Preskúmať vaše prekonané ochorenia a ochorenia v rodine, aby lepšie pochopil vaše príznaky a ich možné príčiny. Pred vyšetrením je dobré si spraviť pár poznámok o ochoreniach v rodine, spôsobe života a potenciálnych spúšťačoch.
- Vykonať telesné vyšetrenie, počas ktorého bude osobitnú pozornosť venovať nosu, hrdlu, očiam, ušiam, hrudníku a pokožke.
- Vykonať kožný test, náplasťový test a/alebo vyšetrenie krvi s cieľom určiť, na čo ste citliví.
Obmedzenie kontaktu s alergénmi prenášanými vzduchom
Okrem užívania lieku Claritine na potlačenie príznakov alergie je v prvom rade dôležité obmedzovať kontakt so spúšťačmi alergie. Nižšie nájdete jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu obmedziť kontakt s rôznymi spúšťačmi interiérových a vonkajších alergií.
Vonkajšie sezónne alergie
Vonkajšie alergie sa často nazývajú sezónne alergie pretože sa menia s ročnými obdobiami. Spôsobuje ich nadmerná reakcia imunitného systému na zvyčajne neškodné alergény, ktoré sa nachádzajú vonku, napríklad alergény zo spór plesní a peľov stromov, tráv a bylín. Vyhýbať sa týmto alergénom síce môže byť náročné, môžete si však vyhľadať jednoduché tipy, ako kontakt s nimi obmedziť, aby ste si mohli viac užívať pobyt vonku.
VIAC INFORMÁCIÍ O SEZÓNNYCH VONKAJŠÍCH ALERGIÁCH
Celoročné alergie
Alergie na interiérové alergény sú spôsobené nadmernou reakciou imunitného systému na alergény z prachových roztočov, lupín z domácich zvierat a plesní. Tieto alergie sa môžu vyskytnúť kedykoľvek počas roka, no väčšie ťažkosti zvyčajne spôsobujú v zime, keď veľa ľudí trávi viac času vnútri. Svoj domov si môžete po celý rok užívať viac pomocou našich jednoduchých tipov na obmedzenie spúšťačov alergie.
REFERENCIE
Crameri R, Garbani M, Rhyner C, Huitema C. Fungi: the neglected allergenic sources. Allergy. 2014 Feb;69(2):176-85. doi: 10.1111/all.12325. Epub 2013 Nov 29. PMID: 24286281.