Otvorená kniha ovenčená kvetmi

Alergologický slovník

Nižšie si vyhľadajte časté pojmy z alergológie, aby ste lepšie rozumeli rozhovorom s lekárom o vašom ochorení a príznakoch alergie.

A

Alergén

Obvykle neškodná látka, ktorú váš organizmus považuje za cudziu a škodlivú, spúšťač alergickej reakcie.

Alergia

Prehnaná reakcia imunitného systému na látku, ktorá je obvykle neškodná.

Alergická nádcha

Alergickú nádchu spôsobuje nadmerná reakcia imunitného systému na alergény z rastlín, prachu, plesní a zvierat. Jej častými príznakmi sú kýchanie, vodnatý výtok z nosa, svrbenie a slzenie očí, svrbenie v nose alebo hrdle.

Anafylaxia

Závažná, život ohrozujúca alergická reakcia, ktorá môže byť charakterizovaná príznakmi ako znížený tlak krvi, dýchavičnosť, vracanie alebo hnačka, strata vedomia a žihľavka.

Angioedém

Opuch podobný urtikárii (žihľavke), ktorý sa však neprejavuje na povrchu kože, ale pod ňou. Angioedém sa vyznačuje hlbokým opuchom, ktorý sa často vyskytuje okolo očí a pier a niekedy aj na rukách a chodidlách.

Antigén

Látka, obvykle bielkovina, ktorú je telo schopné rozoznať na základe jej štruktúry ako cudziu a proti ktorej je schopné vyrobiť protilátky.

Antihistaminikum

Liek, ktorý blokovaním histamínových receptorov zmierňuje príznaky alergie v podobe kýchania, svrbenia a nádchy.

C

Celoročné alergie

Chronické ochorenia, ktoré sa vyznačujú nadmernou reakciou imunitného systému na niektoré alergény (pozri Alergény), ktoré sa bežne nachádzajú po celý rok v interiéroch, napríklad na spóry plesní, lupiny z domácich zvierat, šváby alebo prachové roztoče. Ide o alergie na alergény vo vnútorných priestoroch.

D

Dekongestívum

Liek, ktorý sťahuje opuchnuté nosné tkanivo, aby sa zmiernili príznaky opuchu a upchatia nosa a vylučovanie hlienu.

Dermatitída

Zápal kože spôsobený buď priamym kontaktom s dráždivou látkou, alebo alergickou reakciou. Príznakmi sú začervenanie, svrbenie a niekedy aj tvorba pľuzgierov.

H

HEPA

Vysoko účinný filter vzduchových častíc (HEPA), ktorý zo vzduchu odstraňuje častice tak, že ho pretláča cez mriežku s mikroskopickými pórmi, na ktorej sa tieto častice zachytávajú.

Histamín

Prírodná látka, ktorú uvoľňuje imunitný systém po kontakte s alergénom. Napríklad keď vdýchnete nejaký alergén, mastocyty v nose a membránach prínosových dutín začnú uvoľňovať histamín. Histamín sa naviaže na receptory na okolitých cievach, ktoré sa v dôsledku toho zväčšia (rozšíria). Histamín sa viaže aj na iné receptory v tkanivách nosa a vyvoláva začervenanie, opuch, svrbenie a zmeny sekrécie.

Hypoalergénne

Produkty so zníženou pravdepodobnosťou vyvolania alergickej reakcie.

I

Imunitný systém

Obranný systém organizmu, ktorý nás chráni pred škodlivinami vnútorného i vonkajšieho pôvodu.

Interiérové alergie

Vyznačujú sa nadmernou reakciou imunitného systému na niektoré alergény (pozri Alergény), ktoré sa bežne nachádzajú v interiéroch, napríklad na spóry plesní, lupiny z domácich zvierat, šváby alebo prachové roztoče (nazývajú sa aj celoročné alergie). Tieto alergie majú tendenciu pretrvávať dlhšie než alergie spôsobené kontaktom s vonkajšími alergénmi.

K

Koncentrácia plesní

Množstvo spór vonkajších plesní vo vzduchu. Koncentrácia sa uvádza ako počet zŕn spór plesní na meter kubický vzduchu a vyjadruje sa ako zodpovedajúca úroveň: nulová, nízka, stredná, vysoká alebo veľmi vysoká.

Konjunktivitída

Konjunktivitída je zápal očnej spojivky – tkaniva, ktoré pokrýva vnútro očného viečka. Ak je spôsobená bakteriálnou infekciou, nazývame ju „červené oko“ alebo bakteriálna konjunktivitída. Ak je na vine alergia, nazývame ju alergická konjunktivitída.

L

Lupina (zvieracia)

Drobné šupiny, ktoré odpadávajú z kože zvieraťa a zachytávajú sa mu na kožuchu alebo srsti. Lupiny poletujú vzduchom, zachytávajú sa na povrchoch a môžu tvoriť väčšinu prachu v domácnosti. Mačacie lupiny sú častou príčinou alergických reakcií.

N

Nádcha

Zápal nosovej sliznice.

P

Peľ

Jemná práškovitá látka obvykle žltej farby, ktorá pozostáva z mikroskopických zrniek uvoľnených zo samčej časti kvetu, ktorá sa nazýva tyčinka, alebo zo samčej šišky stromu.

Peľová koncentrácia

Množstvo peľu vo vzduchu. Obvykle sa uvádza pre tri typy peľu: z tráv, stromov a bylín. Koncentrácia sa uvádza ako počet zŕn na meter kubický vzduchu a vyjadruje sa ako zodpovedajúca úroveň: nulová, nízka, stredná, vysoká alebo veľmi vysoká.

Plesne

Spóry húb mikroskopickej veľkosti (napríklad alternária), ktoré poletujú vo vzduchu ako peľ. Spóry plesní sú častým spúšťačom alergií a nájdeme ich vo vlhkom prostredí, napríklad v suteréne alebo kúpeľni, ale takisto vonku v tráve, hromadách listov, v sene, mulči alebo pod hríbmi.

Prachové roztoče

Častý spúšťač interiérových alergií. Ide o mikroskopické roztoče žijúce vo vláknach vankúšov, matracov, prikrývok a kobercov. Živia sa odumretými kožnými bunkami. Vdýchnutie ich trusu môže spôsobiť alergické reakcie ako nádcha, kýchanie a upchatý nos.

Protilátky

Špeciálne bielkoviny produkované bielymi krvinkami, ktoré kolujú v krvi. Protilátky reagujú na cudzie bielkoviny, mikroorganizmy alebo toxíny a viažu sa na ne, aby ich neutralizovali. Sú súčasťou imunitného systému.

S

Senná nádcha

Pozri Sezónne alergie

Sezónne alergie

Chronické ochorenia, ktoré sa vyznačujú nadmernou reakciou imunitného systému na niektoré alergény bežne sa vyskytujúce vo vonkajšom prostredí, napríklad na pele stromov, tráv a bylín alebo spóry plesní. Nazýva sa aj senná nádcha.

Sinusitída

Zápal prínosových dutín spôsobený bakteriálnou, vírusovou alebo hubovou infekciou alebo alergiami.

U

Urtikária

Urtikária (alebo žihľavka) sa prejavuje v podobe svrbiacich vystúpených červených vyrážok alebo pruhov na pokožke, ktoré sa objavia z ničoho nič. Môžu byť dôsledkom nežiaducej reakcie organizmu na niektoré alergény. Môžu sa objaviť kdekoľvek na tele vrátane tváre, pier, jazyka, hrdla alebo uší.

V

Vonkajšie alergie

Vyznačujú sa nadmernou reakciou imunitného systému na určité alergény (pozri Alergény) bežne sa vyskytujúce vo vonkajšom prostredí, ako sú pele stromov, tráv alebo bylín, spóry plesní atď. (Nazývajú sa aj senná nádcha a sezónne alergie). Tieto alergie majú tendenciu pretrvávať kratšie než alergie spôsobené kontaktom s alergénmi v interiéroch.

Ž

Žihľavka

Žihľavka (alebo urtikária) sa prejavuje v podobe svrbiacich vystúpených červených vyrážok alebo pruhov na pokožke, ktoré môžu byť dôsledkom nežiaducej reakcie organizmu na niektoré alergény. Môžu sa objaviť kdekoľvek na tele vrátane tváre, pier, jazyka, hrdla alebo uší.