Vyhrajte nad alergiou vďaka týmto jednoduchým tipom
1. Čas na vašej strane
Koncentrácie peľu sú počas dňa rôzne, preto sa snažte ísť von, keď je jeho koncentrácia nízka. Nezabudnite sledovať peľovú predpoveď, aby ste si prácu v záhrade mohli naplánovať, keď je koncentrácia peľu nízka.
2. Dobre sa vybavte
Aby ste počas práce v záhrade čo najviac obmedzili kontakt s peľom, použite ochrannú masku na nos a ústa, pokrývku hlavy, veľké okuliare, rukavice a odev s dlhým rukávom. Pred príchodom dovnútra sa nezabudnite vyzliecť, aby zrnká peľu zostali tam, kde patria, teda vonku.
3. Vysádzajte druhy stromov, ktoré neškodia alergikom
Chceli by ste mať v záhrade miesto, kde si môžete prečítať knihu bez obáv z prejavov alergie na peľ ? Nevysádzajte listnaté stromy s tvrdým drevom ako breza, dub, javor, jaseň a jelša, ktoré môžu alergiu ešte zhoršiť. Dajte prednosť druhom, ktoré nie sú až takými spúšťačmi alergie, napríklad jedľa.
4. Rastliny si starostlivo vyberajte
Ak máte alergiu na peľ, nevysádzajte slnečnice, sedmokrásky ani chryzantémy. Sú príbuznými ambrózie a majú väčšiu tendenciu vyvolávať alergiu na peľ. Radšej sa rozhodnite pre kvety, ktoré peľu produkujú málo alebo dokonca žiadny, ako sú narcisy, netýkavky, ľalie, fialky, petúnie, ruže, papuľky, tulipány a cínie. Ak presne neviete, čo vysadiť, pred kúpou sa poraďte v záhradníctve.
5. Čo vysadiť na trávniku?
Niektoré bežné typy tráv produkujú viac peľových spór. Namiesto nich zasaďte trávy, ktoré nekvitnú, a preto produkujú len málo alebo žiadny peľ.
6. Osprchujte sa
Po práci v záhrade sa osprchujte, aby ste si z pokožky a vlasov odstránili lepkavý peľ a spóry plesní. Ak na sprchu nemáte čas, aspoň si umyte tvár a ruky a prezlečte sa.