Domov by mal byť vaším útočiskom. Ale u ľudí, ktorí trpia interiérovými alergiami môže byť aj spúšťačom príznakov alergie ako kýchanie, výtok z nosa, upchatý nos a svrbenie a slzenie očí. Interiérové alergie sa môžu prejaviť kedykoľvek počas roka. No keďže väčšina ľudí trávi viac času vnútri počas chladnejších mesiacov, obzvlášť nepríjemné sú v zime.
Ak chcete zistiť viac, vyberte si alergiu:
Alergia na domácich miláčikov
Prehľad
Ak máte pri kontakte s chlpatými miláčikmi výtok z nosa, svrbenie a slzenie očí, alergickú reakciu vám nespôsobuje ich srsť. Vyvolávajú ju bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v lupinách (odumretých kožných bunkách), slinách alebo moči zvieraťa. Tieto čiastočky, ktoré sú spúšťačom alergie, sa dostávajú na chlpy alebo srsť domáceho miláčika, teda na miesta, kde sa psov a mačiek dotýkame najčastejšie. Sú také ľahké, že sa prenášajú vzduchom a môžu sa nám zachytiť na oblečení a vo vlasoch.
Tipy pre ľudí s alergiou na domácich miláčikov
- PLÁNUJTE
Buďte si vedomý potenciálneho kontaktu s domácimi miláčikmi, na ktorých môžete byť alergický. Keď idete k niekomu na návštevu, vopred sa opýtajte, či sú v domácnosti zvieratá, aby ste mali poruke liek proti alergii pre prípad, že vás prekvapia príznaky alergie.
- ZAKÁŽTE DOMÁCIM MILÁČIKOM PRÍSTUP DO NIEKTORÝCH ČASTÍ DOMÁCNOSTI
Nepúšťajte domácich miláčikov do spálne a zvážte, či by ste ich nemali držať len v určitých častiach domu.
- ČASTO ICH KÚPTE
Ak máte domáceho miláčika, pravidelný kúpeľ môže znížiť koncentráciu alergénov
- UMÝVAJTE SI RUKY
Ak ste sa dotýkali zvieraťa, ruky si nedávajte do očí, kým si ich neumyjete.
- ZVIERATÁ SI VYBERAJTE ROZUMNE
Mačky môžu vyvolávať viac problémov s alergiou než psy, pretože si srsť alebo kožu často oblizujú, v dôsledku čoho sa alergén zo slín dostáva na ich telo. Nezabudnite však, že príznaky alergie na domácich miláčikov môžu vyvolávať aj zvieratá, ktoré nepĺznu. Dobrou voľbou pre alergikov sú rybičky, kraby, leguány a korytnačky.
Alergia na prach
Prehľad
Častý spúšťač interiérových alergií – prachové roztoče sa nachádzajú v čiastočkách prachu, ktoré sa v domácnosti prirodzene hromadia. Tieto mikroskopické tvory, ktoré sa živia našimi odumretými kožnými bunkami, sa ukrývajú v textíliách, napríklad vo vankúšoch, matracoch, čalúnenom nábytku, prikrývkach a kobercoch.
Prachové roztoče nekonzumujú vodu. Prijímajú ju z vlhkosti vo vzduchu. Preto sa viac vyskytujú vo vlhkých priestoroch v domácnosti a počas letných mesiacov.
Tipy pre ľudí s alergiou na prach
- OBMEDZTE HROMADENIE PRACHU
Posteľnú bielizeň a prikrývky perte raz týždenne v horúcej vode (najmenej 50°C). Používajte vysávač s HEPA filtrom alebo dvojitým vrecúškom a prach pravidelne utierajte vlhkou špongiou alebo mopom. Pri upratovaní používajte protiprachovú masku a rukavice, aby ste obmedzili kontakt s prachovými alergénmi.
- PREČÍTAJTE SI VISAČKY
Vankúše, matrace a nábytok plnené penovou gumou môžu v dôsledku potenia splesnivieť. Preto čítajte štítky posteľnej bielizne a prikrývok. Vyberajte si vankúše, matrace a nábytok, ktoré sú označené ako hypoalergénne .
- POUŽÍVAJTE ANTIALERGÉNNE POŤAHY A OBLIEČKY
Používajte antialergénne poťahy na matrace, posteľové rošty a obliečky na vankúše.
- ODSTRÁŇTE KOBERCE
Ak je to možné, odstráňte zo spálne a ďalších miestností celoplošné koberce.
- Znížte vlhkosť
Udržujte relatívnu vlhkosť v dome pod 50% - do vlhkých priestorov umiestnite sušičku vzduchu.
Alergia na plesne
Prehľad
Zdrojom alergie na plesne sú mikroskopické spóry plesní, ktoré poletujú vo vzduchu ako peľ . Plesne vo vnútorných priestoroch vylučujú spóry po celý rok a nájdete ich na vlhkých miestach, napríklad v suterénoch, kúpeľniach, práčovniach, pivniciach, chladničkách a okenných parapetoch. Keďže plesniam sa dobre darí vo vlhkom prostredí, príznaky alergie na plesne môžu byť častejšie počas letných mesiacov, keď je horúco a vlhko.
Tipy pre ľudí s alergiou na plesne
- UPRATUJTE
Plesniam predchádzajte pravidelným upratovaním kúpeľne, práčovne a suterénu. Mokrú bielizeň nenechávajte dlho v práčke. Závesy do sprchy a kúpeľňové obklady, škáry a armatúry čistite roztokmi, ktoré ničia plesne a zabraňujú ich opätovnému výskytu.
- KONTROLUJTE VLHKOSŤ
V domácnosti udržiavajte vlhkosť pod úrovňou 50%, aby ste predchádzali vzniku plesní. V prípade vysokej vlhkosti používajte klimatizáciu a odvlhčovače. Na odstraňovanie nadbytočnej vlhkosti pri varení a sprchovaní môžete nad sporákom a v kúpeľni používať odsávač pary.
- NEZABUDNITE NA CHLADNIČKU
Chladničku pravidelne čistite a vyprázdňujte zásobník na vodu. Jedlo, ktoré sa začína kaziť, okamžite vyhoďte, aby ste obmedzili rast plesní.
- SVETLO V DOMÁCNOSTI
Plesne nemajú rady slnečné svetlo, preto majte počas dňa odtiahnuté závesy alebo otvorené žalúzie.
- PREČÍTAJTE SI VISAČKY
Vankúše, matrace a nábytok plnené penovou gumou môžu v dôsledku potenia splesnivieť. Preto čítajte štítky posteľnej bielizne a prikrývok. Vyberajte si vankúše, matrace a nábytok, ktoré sú označené ako hypoalergénne.