menu
Bayer Group
 • Alergia na domácich miláčikov

  Ak trpíte alergiou na mačky a psy, váš organizmus nereaguje priamo na ich srsť, ale na odumreté bunky pokožky, ktoré sa zachytávajú v ich srsti (odumreté bunky pokožky) a proteíny v ich slinách, moči alebo výkaloch. Tieto alergény sa dostávajú na povrch pokožky či do srsti, kde sa psov či mačiek dotýkame najčastejšie. V prípade vtáctva sa objavujú alergie na roztoče žijúce v ich perí.

  Príznaky alergie na domácich miláčikov

  Medzi najčastejšie príznaky alergie na domácich miláčikov je kýchanie, výtok z nosa, upchatý nos a svrbenie očí, začervenanie a slzenie. Testy vykonané v ordinácii alergológa pomôžu určiť, či ste alergickí na peľové alebo iné alergény, napr. roztoče, plesne a alergény živočíšneho pôvodu.

  Tipy pre ľudí trpiacich alergiou na domácich miláčikov
  • Plánujte

   Pred návštevou priateľov sa vopred opýtajte, či nemajú doma psa alebo mačku, aby ste boli pripravení na prípadné príznaky alergie.

  • Kúpte domáceho miláčika

   Ak vlastníte domáceho miláčika, pokúste sa ho pravidelne kúpať. Môže to významne znížiť množstvo alergénov.

  • Pravidlá domácnosti

   Držte domáceho miláčika mimo svoju spálňu a prípadne zvážte, že mu vymedzíte vstup len do určitých častí domu.

  • Nedotýkajte sa očí

   Keď sa domáceho maznáčika dotknete, nedotýkajte sa hneď svojich očí - najprv si ruky umyte.

  • Mačky versus psy

   Mačky môžu spôsobovať viac problémov s alergiou než psy, pretože si častejšie jazykom čistia srsť či pokožku, čím alergény zo svojich slín rozširujú po povrchu svojho tela.

  • Nielen srsť predstavuje problém

   Aj domáci miláčikovia bez srsti môžu spôsobovať príznaky alergie.

 • Alergia na prach

  Prach predstavuje všadeprítomnú zmes častíc rôznorodého charakteru, či už sa jedná o čiastočky odumretej ľudskej kože, zvyšky tiel mikroorganizmov alebo hmyzu, vlasy alebo plesne (v domácnostiach). Taktiež roztoče sa ako častý spúšťač alergií nachádzajú v čiastočkách prachu, ktorý sa doma bežne hromadí. Hoci sú roztoče v domácnostiach všadeprítomné, častejšie ich nájdeme vo vlhších častiach domu. Tieto mikroskopické tvory sa živia mŕtvymi bunkami našej pokožky alebo plesňami a skrývajú sa vo vláknach vankúšov, matracov, pokrývok, závesov a kobercov. Bežne sa vyskytujú celoročne.

  Príznaky alergie na prach

  Medzi najčastejšie príznaky alergie na prach je kýchanie, výtok z nosa, upchatý nos a svrbenie očí, začervenanie a slzenie. Testy vykonané v ordinácii alergológa pomôžu určiť, či ste alergickí na peľové alergény alebo iné alergény, napr. roztoče, plesne a alergény živočíšneho pôvodu.

  Tipy pre ľudí trpiacich alergiou na prach
  • Upratujte rozumne

   Pri upratovaní noste ochrannú masku a rukavice. Prach utierajte navlhčenou špongiou alebo mopom, používajte vysávače s HEPA filtrom či s viacvrstvovými vrecúškami.

  • Pri nákupoch sa pozerajte na visačky

   Vyberajte si vankúše, matrace a nábytok, ktoré sú označené ako hypoalergénne.

  • Používajte antialergénne poťahy a obliečky

   Používajte antialergénne poťahy na matrace, posteľové rošty a obliečky na vankúše.

  • Odstráňte koberce

   Ak je to možné, odstráňte zo spálne a ďalších miestností celoplošné koberce.

  • Pravidelné revízie

   Nechajte si pravidelne revidovať klimatizačné a vykurovacie jednotky a nezanedbávajte ich údržbu.

  • Znížte vlhkosť

   Udržujte relatívnu vlhkosť v dome pod 50 % - do vlhkých priestorov umiestnite sušič vzduchu.

 • Alergia na peľ

  Peľ patrí k najdôležitejším vzdušným alergénom, ktoré sa vyskytujú sezónne. Peľ je prenášaný predovšetkým vetrom. Pretože sú jeho častice väčšinou malé, ľahké a suché, dobre lietajú vzduchom aj na veľké vzdialenosti. Z peľového zrna sa uvoľňujú alergény po kontakte s vlhkým prostredím, teda napríklad pri styku so sliznicami (v očiach, ústach, nose atď.).

  Peľ drevín

  V prípade drevín sú najčastejšie príčinou alergie pele brezy, jelše a liesky. V neskorom zimnom období a na jar sú vo vzduchu prítomné alergény liesky a jelše, peľ brezy je najintenzívnejšie prítomný vo vzduchu v apríli.

  Peľ tráv

  Peľ tráv je najčastejšou príčinou sezónnej alergie. Najvyššia koncentrácia peľu tráv vo vzduchu je v období od druhej polovice mája do polovice júla.

  Peľ bylín

  Najčastejšími alergénmi medzi bylinami sú pele púpavy, žihľavy a paliny. Z jesenných peľov sa uplatňuje predovšetkým artemisia a stále väčší význam nadobúda aj ambrózia, ktorá sa predtým v našich podmienkach nevyskytovala a bola k nám zanesená zo severnej Ameriky.

  Príznaky alergie na peľ

  Medzi najčastejšie príznaky alergie na peľ je kýchanie, výtok z nosa, upchatý nos a svrbenie očí, začervenanie a slzenie. Testy vykonané v ordinácii alergológa pomôžu určiť, či ste alergickí na peľové alebo iné alergény, napr. roztoče, plesne a alergény živočíšneho pôvodu.

  Tipy na úľavu od peľovej alergie
  • Naplánujte si deň

   Obmedzte vychádzky z domu zvlášť za slnečných a veterných dní - najvhodnejšie je ísť von skoro ráno. Na prechádzkach v prírode sa vyhýbajte okraju lesa, ktorý funguje ako filter, v ktorom sa koncentruje peľ.

  • Ochranné pomôcky

   Nekoste trávnik ani nezhrabujte trávu a lístie (najhoršia je čerstvo pokosená tráva). Keď už musíte pracovať vonku, noste ochrannú masku na nos a ústa. Vhodné sú tiež okuliare na ochranu očí pred vniknutím alergénov.

  • Zmena je život

   Rýchla sprcha a prezlečenie vás môže zbaviť peľu, ktorý sa vám mohol pri pobyte vonku zachytiť vo vlasoch alebo na textíliách. Bielizeň potom nesušte vešaním na vonkajšom priestranstve.

  • Auto s klimatizáciou

   Počas jazdy autom nechajte okná zatvorené a nastavte klimatizáciu na vnútorný okruh. Kúpte si tiež do auta peľový filter.

  • Čistý vzduch

   Doma nechajte okná a dvere zatvorené, a ak máte klimatizáciu, používajte ju, pričom nezabudnite na pravidelnú výmenu filtrov. Ak chcete napriek tomu vetrať, robte to v noci alebo ráno. Vhodné sú tiež protipeľové siete do okien. Ak je to možné, používajte čističky vzduchu.

  • Vhodné dreviny

   Radi by ste si na pozemku zasadili stromy? Vyberte si druhy, ktoré sú čo najmenej alergénne, ako je napríklad jedľa.

 • Alergia na plesne

  Alergia na plesne je spôsobená drobnými spórami, ktoré plesne uvoľňujú v obrovskom množstve a ktoré sa vznášajú vo vzduchu rovnako ako peľ a zachytávajú sa na slizniciach. Plesne sa hojne vyskytujú v domácnostiach i vonkajšom prostredí. Niektoré z vonkajších nás ohrozujú, podobne ako pele, tiež sezónne - ich spóry sú v ovzduší prítomné najviac od jari do jesene. Na Slovensku sa hojne vyskytujú rody Alternaria a Cladosporium, medzi interiérovými plesňami dominujú rody Aspergillus a Penicillium.

  Kde sa obvykle vyskytujú plesne
  Príroda:

  Pôda, rastliny, hnijúce drevo, lístie

  Domácnosť:

  Pivnice, kúpeľne, podkrovie, v blízkosti práčky a chladničky

  Príznaky alergie na plesne

  Medzi najčastejšie príznaky alergie na plesne je kýchanie, výtok z nosa, upchatý nos a svrbenie očí, začervenanie a slzenie. Testy vykonané v ordinácii alergológa pomôžu určiť, či ste alergickí na peľové alebo iné alergény, napr. roztoče, plesne a alergény živočíšneho pôvodu.

  Tipy pre ľudí trpiacich alergiou na plesne
  • Dom ako zo škatuľky

   Rastu plesní môžete zabrániť pravidelným upratovaním kúpeľne, práčovne a suterénu. Prípravkami proti plesniam umývajte sprchové závesy, obklady a škáry v kúpeľni aj kúpeľňové príslušenstvo. V kúpeľni používajte predložky, ktoré možno prať v práčke. Vlhkú bielizeň nenechávajte v práčke ležať dlho.

  • Znížte vlhkosť

   Aby ste predišli rastu plesní, udržiavajte vo svojom dome vlhkosť pod 50 %. Pri vysokej vlhkosti používajte klimatizáciu a sušiče vzduchu.

  • Odsávajte

   Zapínajte odsávače vzduchu nad varičom aj v kúpeľni, aby ste odstránili nadmernú vlhkosť z varenia a sprchovania.

  • Udržujte čistú chladničku

   Umývajte pravidelne chladničku a vyprázdňuje kondenzačnú nádobu na vodu. Pokazené jedlo odstráňte čo najskôr, aby sa rast plesní minimalizoval.

  • Buď svetlo!

   Plesne nemajú rady svetlo, preto počas dňa nechávajte roztiahnuté závesy.

  • Pri nákupoch sa pozerajte na visačky

   Pri nákupe vankúšov, matracov a nábytku plneného molitanom sa na štítku uistite, že ide o hypoalergénny produkt. Bez tejto vlastnosti v nich môže podporovať rast plesní .

  • Vyhnite sa záhradníčeniu

   Obmedzte prácu s hlinou a rastlinnými zvyškami (kompost, opadané ovocie, atď.). Myslite na to, že alergény plesní sa viac vyskytujú určitý čas po daždi. Pokiaľ možno sa vyhnite miestam s trvale vysokou vlhkosťou (skleníky).